Wycena firmyUsługi rachunkowościStrategiczne analizy biznesowe

Wycena firmy

FinancialCraft realizuje wyceny podmiotów gospodarczych i aktywów niematerialnych m.in. na potrzeby sprawozdawcze i transakcyjne, w ramach fuzji i przejęć, aportu, czy zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego.

Read More

Usługi rachunkowości

FinancialCraft to także biuro rachunkowe świadczące usługi rachunkowości, kadry i płace dla przedsiębiorstw w całej Polsce i spółek zagranicznych.

Read More

Strategiczne analizy biznesowe

Wymagane lub pomocne zwłaszcza w transakcjach fuzji i przejęć podmiotów gospodarczych czy ekspansji na nowe rynki (geograficzne lub produktowe). Realizujemy także przedsięwzięcia komercjalizacji innowacyjnych produktów lub technologii oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Read More

CBC-R

Informacja CBC-R (Country-by-Country Reporting)

Obowiązkowi składania informacji o grupie podmiotów (CBC-R) podlegają duże grupy kapitałowe, działające w więcej niż jednej jurysdykcji podatkowej.

Informacja CBC-R zawiera m.in.:

  • dane identyfikacyjne jednostek wchodzących w skład grupy podmiotów,
  • informacje o rodzajach działalności gospodarczej jednostek wchodzących w skład grupy,
  • dane o osiągniętych przychodach (w podziale na przychody osiągnięte od podmiotów wchodzących w skład grupy oraz od podmiotów niezależnych),
  • wysokość zysku (straty) przed opodatkowaniem,
  • rzeczywiście zapłacony w roku obrotowym podatek dochodowy (w tym podatek u źródła z tytułu płatności realizowanych na rzecz jednostki wchodzącej w skład grupy podmiotów),
  • wysokość należnego podatku dochodowego za sprawozdawczy rok obrotowy (bez odroczonych podatków i rezerw na warunkowe zobowiązania podatkowe),
  • liczbę pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • sumę wartości księgowej aktywów rzeczowych netto.

Powyższe informacje prezentowane są według państwa i terytorium, w którym rezydują poszczególne jednostki wchodzące w składu grupy.

Dane zebrane w krajach OECD w sposób jednolity co do treści stanowią narzędzie do identyfikacji potencjalnie wątpliwych struktur tworzonych przez grupy podmiotów powiązanych, które mogą być nakierowane na unikanie opodatkowania.

Kto składa CbC-R i CbC-P

Podstawowymi kryteriami oceny, czy dana grupa podmiotów powinna przekazać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej ww. informację jest sporządzanie dla danej grupy skonsolidowanego sprawozdania finansowego (co do zasady) oraz przekroczenie w poprzednim roku obrotowym kwoty progowej skonsolidowanych przychodów grupy.

Kwota progowa skonsolidowanych przychodów grupy wynosi:

  • 3,25 mld złotych – o ile grupa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe walucie polskiej,
  • 750 mln euro albo równowartość tej kwoty – jeżeli skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest sporządzane w innej walucie.

Zasadniczo jednostka dominująca wchodząca w skład grupy jest jednostką składającą
CBC-R, wyjątek stanowią jednostki niebędące jednostką dominującą albo jednostki wyznaczone przez grupę podmiotów do przygotowania i złożenia CBC-R zgodnie z przepisami art. 84 Ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.

Termin na CbC-R

Termin na przekazanie Szefowi KAS informacji o grupie podmiotów to 12 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego. Istnieje możliwość wypełnienia i wysłania formularza online pod linkiem: CbC-R Formularz

Powiadomienie CBC-P

Znacznie wcześniej, bo w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów, jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów z siedzibą lub zarządem na terytorium RP, składa do Szefa KAS powiadomienie CBC-P. Ten dość prosty formularz ma wskazać, czy dana jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów jest jednostką dominującą, wyznaczoną jednostką albo inną jednostką składającą informację o grupie podmiotów zgodnie z art. 84 Ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, albo wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów.

Zarówno informację CBC-R jak i powiadomienie CBC-P może podpisać i złożyć pełnomocnik ustanowiony w trybie art. 80a Ordynacji podatkowej (formularz UPL-1).

Sankcje

W przypadku niedopełnienia obowiązku przekazania informacji CBC-R oraz powiadomienia CBC-P Szef KAS nakłada karę pieniężną w wysokości nie większej niż 1 mln złotych. Zwracamy uwagę na zwrot „nakłada karę” a nie „może nałożyć karę” co implikuje po stronie Szefa KAS obowiązek sankcyjny w przypadku naruszeń. Oczywiście kara pieniężna podlega miarkowaniu, tj. Szef KAS uwzględnia rodzaj i zakres niedopełnienia obowiązku oraz dotychczasowe wykonywanie określonych ustawą obowiązków, a także wysokość obrotu za rok poprzedni.