Grupowa dokumentacja cen transferowych

Grupowa dokumentacja cen transferowych (ang. „Master File”) to część dokumentacji podatkowej, która jest tworzona przez przedsiębiorstwa działające w ramach międzynarodowych grup kapitałowych. Jest to dokumentacja, która ma na celu zapewnienie, że ceny transferowe stosowane między powiązanymi podmiotami w różnych krajach są zgodne z zasadą ceny rynkowej (tzw. „arm’s length principle”).

Cel dokumentacji: Grupa kapitałowa przygotowuje dokumentację, aby dostarczyć informacji o całej grupie podmiotów, w tym o jej strukturze organizacyjnej, działalności gospodarczej, polityce cen transferowych, własności intelektualnej oraz finansowaniu. Dokumentacja ta jest wykorzystywana przez organy podatkowe do oceny, czy transakcje wewnątrz grupy są prowadzone na zasadach rynkowych.

Zawartość grupowej dokumentacji cen transferowych

Grupowa dokumentacja cen transferowych prezentuje informacje o grupie kapitałowej, które obejmują m.in.:

  • opis grupy kapitałowej – np. opis podmiotów wchodzących w jej skład, struktury właścicielskie, przedmiot i zakres działalności poszczególnych podmiotów wraz z prezentacją rynku, konkurentów, istotnych umów, restrukturyzacji, opis łańcucha wartości dla pięciu najistotniejszych pod względem przychodów grup produktów lub usług, itd.,
  • opis istotnych wartości niematerialnych i prawnych grupy kapitałowej – w tym opis strategii grupy dotyczącej tych wartości, wykaz wartości istotnych z punktu widzenia grupy, opis polityki cen transferowych grupy kapitałowej w zakresie działalności badawczo-rozwojowej i wartości niematerialnych, itd.,
  • opis istotnych transakcji finansowych grupy kapitałowej – w tym opis źródeł finansowania zewnętrznego i wewnątrz grupy, opis polityki cen transferowych w zakresie finansowania pomiędzy podmiotami powiązanymi,
  • ogólne informacje finansowe i podatkowe takie jak: roczne skonsolidowane sprawozdanie grupy kapitałowej, wykaz i opis jednostronnych uprzednich porozumień cenowych, porozumień inwestycyjnych, o których mowa w art. 20zs Ordynacji podatkowej, wydanych dla podmiotów powiązanych grupy kapitałowej lub zawartych z tymi podmiotami, a także jednostronnych porozumień dotyczących cen transferowych oraz innych interpretacji podatkowych dotyczących przypisania dochodu pomiędzy państwami, wydanych przez administracje podatkowe państw innych niż Rzeczpospolita Polska dla podmiotów powiązanych grupy kapitałowej lub zawartych z tymi podmiotami.

Podstawa prawna: W Polsce grupowa dokumentacja cen transferowych jest regulowana przez przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak również przez międzynarodowe wytyczne OECD (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development) dotyczące cen transferowych.

Kiedy jest wymagana: Dokumentacja grupowa jest wymagana, gdy grupa kapitałowa spełnia określone kryteria, np. przekracza określone progi przychodów. Często jest wymagana dla większych grup o globalnym zasięgu i znacznych przychodach.

Znaczenie dla przedsiębiorstw: Posiadanie odpowiednio przygotowanej dokumentacji cen transferowych jest kluczowe dla uniknięcia sporów podatkowych oraz kar ze strony organów podatkowych, które mogą kwestionować stosowane ceny transferowe w ramach grupy.

Zobacz więcej na temat dokumentacji cen transferowych